• HABER DETAY

Çay Nasıl Demlenir, Çay Kazanı Ve Çay İlişkisi Nedir ?

Çay Nasıl Demlenir, Çay Kazanı Ve Çay İlişkisi Nedir ?

Çay Nasıl Demlenir, Çay Kazanı Ve Çay İlişkisi Nedir, İyi Çay Taktikleri Nelerdir ?

Ülkemizin en büyük milli içeceği olan çay konusunda herkesin farklı bir taktiği farklı bir stili bulunmakta.Ama herkesin aklındaki asıl soru İyi Çay Nasıl Demlenir? Bu soruyu cevaplamaya çalışıcaz..

Sabah, öğlen, akşam her öğün arasına hatta çalışırken bile vazgeçilmezimiz olan çay türk mutfağının vazgeçilmezidir.Sofra da kurabiyeler, börekler o gelmeden yenilmeye başlanmaz.Kimi çaya karanfil ekler, kimi haşlama çay sever, kimi demli kimisi de açık.. Herkesin çay konusunda farklı bir damak tadı bulunmaktadır.

Çay Çeşitleri Nelerdir ?

Çay diyip geçmek hata olur aslında.Çayın her ülkede içiliş şekli farklı olup çeşitleride bulunmaktadır.Bazı çay çeşitleri ve özellikleri ise şöyle sıralanabilir;

Siyah Çay : Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan çay çeşitidir.Tarladan yaprak olarak alınır dallarından arındırılır, soldurulur, kurutulur ve harmanlandıktan sonra soframıza gelir.

Yeşil Çay : İlk olarak asyada tüketilmeye başlanan ürün kurutulma ihtiyacı duymaz.Ülkemizde pek benimsenmesede avrupa yeşil çayı çok sevdi ve tüketimi gün geçtikçe artıyor.Başka tatlarlada harmanlanabilen bu çay daha çok yasemen, tarçın, kızılcık gibi lezzetlerle birlikte tüketilmektedir.

Kırmızı çay (Çalı Çayı) : Roybos çalısının dallarından ve yapraklarından üretilir. Güney afrikanın vazgeçilmez içeceğidir.

Meyve Çayı : Aslında  meyve çayı diye birşey bulunmamak ile birlikte meyveler ile çayın harmanlanması aromalar eklenmesi ile oluşmaktadır

Soğuk Çay : Son zamanların vazgeçilmezi devrilmez denen kolayı bile deviren soğuk çay ( ice tea ).Evdede yapabileceğiniz bu lezzet buz ve çay aromalarının birleşmesi ile oluşur..

Çay Çeşitleri-Meyve ve Bitki Çayları

Çay çeşitleri çoğaltılabilmek ile birlikte herkesin damağına göre bir lezzet bulunmaktadır.

TÜRK USULÜ ÇAY NASIL DEMLENİR ?

Peki türk standarların da çay nasıl demlenir, klasik çay demleme sistemi nedir? Kısa bir tarif verelim

Çay Nasıl Demlenir ;

  • Çayı demlemeye başlamadan önce demliğin alt kısmına su, üst kısmına ise 4 kaşık çay ekleyin.
  • Çayın orantısını ise iki bardak suya, bir çay bardağı kadar çay olarak ayarlıyabilirsiniz.
  • 15 dakika kısık ateşde demlemeye bırakıyoruz.
  • Tavşan kanı çay nasıl demlenir diyorsanız çayın içine bir kaşık şeker atıp sonuca ulaşabilirsiniz.
  • Suyun kaynadığını farkettikten sonra 3 dakika kısık ateşte bekleyip çayınızı sevis edebilirsiniz

Türk Çayı Nasıl Demlenir? Türk usulü Çay

Demliğin Çaya Etkisi

Çay demlğinin çaya etkisi olurmu ? diyorsanız Bakır Çay Demliği  ile hiç çay içmemişsiniz demektir.Bakır ürünlerin çaya etkisi üst düzey olup denemeden karar vermemenizi öneririz.

Bakır Çay Demliği

Çay Kazanı Ve Çay İlişkisi

Çay ve Çay kazanı aslında birbiri ile entegre ürünlerdir.İçi Bakır Çay kazanı  ile içilmiş bir çay size üst düzey keyif verecektir.Bakırın insan vücüduna pozitif etki yaptığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.Bakır insan vücuduna Kimyasal Karışmadığı sürece zarar vermeyen tek maddedir.Maraton Çay Kazanları olarak sizin daha üst düzey çay keyfi almanız için içi bakır çay kazanı üretimi yapıyor.İçi krom çay ocağı kazanları ' ndan aldığımız negatif geri dönüşümler ve bakır ürünlerden bize gelen olumlu dönüşler bakırın çayda büyük etkisi olduğunu bize gösteriyor.

Sizde İyi Bir Çay Keyfi İçin Maraton Çay Kazanlarını Seçin....

 

 

Tarih: 20 - Ocak - 2017

DİĞER HABERLER
İletişim Bilgileri
0216 540 06 66
info@caykazani.com
0541 781 67 37 / 0538 288 3737
Altınşehir Mahallesi, Hüma Sk. No:8, 34775 Ümraniye/İstanbul, Türkiye - İstanbul / TÜRKİYE