Makaleler » Çay Kazanı Ve Çay Makineleri Çay Otomatları » Çay Kazanı Kireç Temizleme İşlemli Nasıl Yapılır? Çay Ocağı Kazanı Ve Çay Makinesi Kireç Temizliği

Çay Kazanı Kireç Temizleme İşlemli Nasıl Yapılır? Çay Ocağı Kazanı Ve Çay Makinesi Kireç Temizliği

ÇAY KAZANI NASIL TEMİZLENİR? ÇAY KAZANI KİREÇ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?ÇAY OCAĞI KAZANI TEMİZLEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Çay kazanları için genelde en büyük sorunlardan birisi olan kireç ülkemizin bölgelerine göre değişen yapısı ise her bölgede kuru kireç, beyaz kireç, toz kireç gibi bölgelere göre çeşitlenebilmektedir.

Çay kazanı düzenli aralıklar ile kireç temizliği yapılmalıdır.Uzun süre temizlenmemiş ve kireç yoğunluğu çok fazla olan ürünlerde yapılacak temizlik üründe delinme gibi sorunlara sebep olabilmektedir.

ÇAY KAZANI TEMİZLİK NASIL YAPILIR ? GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR? ÇAY KAZANI KİREÇ TEMİZLİĞİ

Çay kazanı kireç temizliği yapılmadan önce kazan üst gövdesini rahat çalışabileceğimiz bir yere almalıyız.Sebebi ise ürünü durulama için ters çevirmemiz gerekeceği ve bazı müdahaleler ile çıkan kirecin aktarılması ile rahat uygulama için önerimizdir.

Çay Kazanı Kireç Temizliği Hazırlık Aşaması

Kullanacağımız ürünler asit özellikli olduğu için ten teması, göz teması yada kıyafetlere sıçrama gibi durumlar için önlem almalıyız.

Temizlik aşamaları ise;

  • Koruyucu Gözlük
  • Kalın asitik eldiven
  • Varsa kullanılmayan kıyafet yada günlük kıyafet üstüne sargı 
  • Ağız ve burun kapatıcı maske
  • Havalandırılabilir ortam

Çay Kazanı Temizliğimize geçelim

Çay Kazanı Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Kullanabileceğimiz dört adet çay kazanı temizlik malzemesi bulunmaktadır;

  1. Maraton Kireç Temizleme Asidi
  2. Porçöz 
  3. Saf Sirke
  4. Limon Tuzu

Olarak dört güçlü sökücüyü kullanabiliriz.Asit ve porçöz için aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Net bir temizlik için asitler daha büyük yarar sağlayacaktır.

ÇAY KAZANI KİREÇ TEMİZLİĞİ YAPIMI

Çay kazanı içinde 3/1 oranında kaynar su bulundurulmalıdır.Ürün içerisine ortalama 2lt kadar porçöz yada daha verimli bir temizlik için maraton çay kazanı kireç sökücü kullanmamız bizim yararımıza olacaktır.

Çay Kazanı yada Çay Makinesi içerisinde kireç çözücü maksimum 10dakika beklemelidir.Daha sonrasında ürünü boşaltmaya başlayınız ters düz yapıp boşaltmanız daha sağlıklı olacaktır.Yapışmış kireçlere hafif temaslar ile düşürmeye çalışalım, yapışmış kalıp olmuş kireçleri lütfen kazımayınız iç haznenize zarar verip delinmesine neden olur.Gerekirse kireç sabit olarak kalsın görmezden gelelim.

Boşaltım işlemi sona erdikten sonra en az 3 kere durulayınız.Durulama işlemine özen gösteriniz.En ufak kalmış bir asit parçası çay için tat bozulmasına sebep olacaktır.

Çay kazanı temizlik işlemi sonlandırıldıktan sonra ürün içerisine su doldurulup çalıştırıldıktan sonra bir kerede kaynatıp boşaltmak yararlı olacaktır.Ürün ısınmaya başladıktan sonra damla damla etrafından su vermeye başlayacaktır bu durum ortalama 3 saat kadar sürebilir.Temizlik sırasında izolasyonlu çay kazanları içerisine temizlik sırasında su girdiğinden izolasyon suyu emer ve ısınma ile terleyerek bunu atar 3-4 saat sonunda damlama kesilmez ise ürününüz zarar görmüş olabilir izleyip duruma göre işlem yapmak gerekir.

Çay kazanı kireç temizliği ile ilgili yardım almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır